021-22530423   |   support@avandenergy.com

آوند انرژی

 اعلام حریق

fire alarm system

یک سیستم اعلام حریق (fire alarm system) از تعدادی تجهیز که با هم کار می کند، تشکیل می شود. در صورتی که دود، آتش، مونوکسید کربن یا موارد اضطراری دیگر در محیط وجود داشته باشد، با استفاده از وسایل بصری و صوتی، به افراد هشدار می دهد. این هشدار ها به طور خودکار از طریق آشکارسازهای دود، حرارتی و یا ترکیب هر دو فعال می شوند. همچنین امکان فعالسازی هشدارها از طریق شستی های اعلام حریق fire alarm MCP دستی وجود دارد

 

تاریخچه اعلام حریق(Fire alarm history)

اولین سیستم تلگراف آتش نشانی در جهان در 28 آوریل 1852 در بوستون، ماساچوست اختراع، ساخته و به بهره برداری رسید. اولین زنگ هشدار از طریق سیستم در 29 آوریل 1852 در 8:25 بعد از ظهر از طریق این سیستم دریافت شد.
سیستم اصلی توسط Dr. William F. Channing, اختراع شد، که توسط Moses G. Farmer، یکی از برجسته ترین مهندسین برق روز دنیا و بعداً به عنوان اولین سرپرست تلگراف زنگ آتش، در توسعه و ساخت آن یاری شد. سپس این سیستم شامل سه مدار جعبه، سه مدار زنگ دار، چهل جعبه، شانزده زنگ خطر و دستگاه خام مرکزی دفتر در یک ساختمان مستقر در معرض خطرات جدی آتش سوزی بود.

تاریخچه fire alarmدفتر حاضر در یک ساختمان زیبا واقع شده است که در سال 1925 افتتاح شد و در Fenway ، بخشی از سیستم پارک بوستون واقع شده است و 250 فوت از نزدیکترین ساختمان فاصله دارد و هیچ چیزی نزدیکتر نخواهد بود. این ساختمان از ساخت و سازهایی در برابر آتش و اندازه کافی برای مراقبت از رشد طبیعی شهر برخوردار است. مصوبه ویژه قانونگذاری به تصویب رسید که به این شهر حق دارد از بخشی از سیستم پارک برای این منظور استفاده کند.


سیستم تلگراف هشدار آتش (Fire Alarm Telegraph System)

اولین سیستم تلگراف زنگ آتش نشانی جهان هنوز هم قلب دفتر هشدار آتش نشانی بوستون است. از زمان افتتاح دفتر هشدار آتش نشانی فعلی در سال 1925، تنها تغییرات در سیستم در سال 1988 با اضافه شدن ترمینال های رمزگشایی الکترونیکی به وجود آمد. اداره آتش نشانی بوستون تقریباً 1500 جعبه دزدگیر در خیابان ها در سطح شهر و بیش از 1000 جعبه اصلی در ساختمان های عمومی و خصوصی دارد. این سیستم مستقل از خطوط برق و تلفن و برق کار می کند و منبع تغذیه بدون وقفه ای دارد.

fire alarmسیستم اعلام حریق(fire alarm system)

سیستم اعلام حریق (fire alarm system) تجهیزیست که آتش را تشخیص می دهد و سپس افراد را از آتش سوزی با خبر می کند.
شناسایی می تواند توسط شخصی باشد که آتش را می بیند، دتکتور دود حریق تشخیص دهد و یا اسپرینکلر اقدام به پاشش آب را بر روی آتش جهت حفاظت از ساختمان نماید.
اخطار می تواند کسی باشد که در راهروها فریاد می زند "آتش" ، صدای زنگ آتش و یا هشدار دهندگان نوری و فلاشرها صورت گیرد.
سیستم های اعلام حریق مجموعه ای از تجهیزات مکانیکی یا الکتریکی است که هشدار دهنده همه پس از شناسایی آتش سوزی شروع به اطلاع رسانی می کنند.
یک تاریخچه کوچک
مدتها پیش ، به عنوان یک روش اولیه برای پخش کلمه خطر آتش سوزی، مردم فریاد می زدند "آتش!" این سیستم اعلام حریق بود.
بعدتر برای اخطار دادن به مردم نسبت به اقدام، از زنگ شهر یا سایر زنگها نیز استفاده شد.

خودکار سازی سیستم با استفاده از برق

چندی بعد ، برق کشف شد و سیستم های برق (و الکترونیکی) اعلام حریق توسعه یافت. گاهی اوقات قبل از اینکه مردم حتی در مورد آتش سوزی بدانند، سیستم اعلام حریق به طور خودکار زنگ خطر را افزایش می دهد. بدین طریق سیستم های اعلام حریق خودکار شده بودند.

یک سیستم اعلام حریق چگونه کار می کند؟

اصولاً برای فعال کردن سیستم اعلام حریق از شستی های اعلام حریق که افراد آنها را فعال می کنند و یا دستگاه های تشخیص خودکار (آشکارسازهای دود و گرما، سوییچ های جریان آب و غیره) استفاده می شود.

هنگامی که آتش سوزی توسط سیستم

اعلام حریق (fire alarm)

کشف شد، آتش سوزی را به سرنشینان یک ساختمان (با ایجاد سر و صدای زیاد و چراغ های چشمک زن) اعلام می کند و آتش نشانان را (از طریق ارتباط خودکار) فرا می خواند.
پس از آن وظیفه سرنشینان است که از خود در برابر آتش دفاع کنند و آتش نشانان نیز سعی کنند آن را خاموش کنند.
سیستم های اعلام حریق امروزی از توابع خودکار برای تشخیص وقوع یک رویداد که منجر به آتش سوزی شود استفاده می کنند. آنها سیگنال را از یک سنسور آتش (دود ، گرما یا مونوکسید کربن) دریافت می کنند و به طور خودکار آن را به پنل اعلام حریق ارسال می کنند.
در سیستم های اعلام حریق بی سیم، سیگنال از آشکارسازها به کنترل پنل با فرکانس رادیویی منتقل می شود. آشکارسازهای گرما معمولاً دارای ترمیستورهای داخلی برای حس گرما هستند. ردیابهای مونوکسید کربن برای ردیابی گاز از سنسورهای یکپارچه الکتروشیمیایی استفاده می کنند.
آشکارسازهای دود از نوع فوتوالکتریک یا یونیزاسیون برای تشخیص ذرات دود یا احتراق استفاده می کنند. آشکارسازهای ترکیبی از تعدادی مکانیسم شناسایی استفاده می کنند.
پنل اعلام حریق  fire alarm panelفلاشر ها یا آژیرها را فعال می کند و یا اقدام به تماس با مقامات یا سرنشینان ساختمان می نماید. (پنل های آدرس پذیر مکان وقوع حریق را نیز نمایش می دهند.) اگر سیستم اعلام حریق قابل آدرس (Addressable fire alarm) دهی باشد ، محل وقوع آن روی صفحه نمایشگر نشان داده می شود. ساکنین در طبقات جداگانه یا در ساختمانهای متصل می توانند از چند طریق از وقوع حریق آگاه شوند: با استفاده از آژیر، هشدار دهندگان نوری و پیام بلندگو که اقدام مناسب را برای هر بخش محسوب می شود.

fire alarmاعلام حریق

در حال حاضر پیشرفته ترین آلارم های آتش در بازار چه ویژگی هایی دارد؟
اکثر سیستم های اعلام حریق آتش پیشرفته از فناوری بی سیم و دستگاه های هوشمند برای محافظت و مدیریت ساختمان های اتوماتیک از یک صفحه کنترل از راه دور استفاده می کنند، به طور معمول یک برنامه موبایل که می تواند از طریق تلفن هوشمند نصب و مدیریت شود.

wireless fire alarm system

منطق رایانه ای کنترل پنل، چندین آشکارساز را به طور همزمان تجزیه و تحلیل می کند تا در مورد مناسب ترین دوره عمل تصمیم گیری کند. این سیستم های هشدار هوشمند مدرن نسبت به مدل های کلاسیک حساس تر هستند و در جلوگیری از آلارم کاذب بهتر عمل می کنند. با طراحی بهتر و مقاومت بیشتر می توان آنها را در مناطقی که دسترسی به آنها دشوار است قرار داده و در مورد بهترین مسیر فرار برای افراد داخل ساختمان راهنمایی کرد. سیستم های اعلام حریق هوشمند می توانند اقدامات خودکار یکپارچه را انجام دهند، به عنوان مثال، سیستم های سرکوب آتش (اطفای حریق) را در مناطق معین بسته تخلیه کنید. و ضمن اینکه از تجهیزات الکترونیکی گران قیمت در داخل محافظت می کنید، اعلان ها را برای پشتیبانی از مردم در راه خارج شدن، مدیریت کند.
دتکتورهای بی سیم هوشمند از باتری های با عمر طولانی مدت استفاده می کنند که می تواند تا 10 سال دوام بیاورد. این عمر مفید واحد هوشمند است. سنسور هوشمند با اتصال آن به یک موبایل از طریق سیم کارت فعال می شود. کاربران می توانند از هر نقطه عملکردهای هشدار آتش را فعال ، غیرفعال و مدیریت کنند.

 

سیستم آتش نشانی و زنگ خطر FDAS

اکثر سیستم های آتش نشانی و زنگ خطر با همان اصول اساسی کار می کنند. اگر آتش سوزی تشخیص داده شود ، زنگ خطر به صدا در می آیند. که به مدیران ساختمان و سرنشینان هشدار می دهد که ممکن است آتش سوزی ایجاد شود و لازم باشد تخلیه صورت گیرد. برخی سیستم ها شامل تجهیزات سیگنال از راه دور هستند که می توانند به آتش نشانی یا مرکز کنترل از راه دور هشدار دهند.

آتش را می توان با آشکارسازهای حرارتی، آشکارسازهای شعله، آشکارسازهای دود، آشکارسازهای مونوکسید کربن و سنسورهای های چند حسگره یا زنگ خطر را می توان در نقاط تماس دستی ایجاد کرد. هشدارها ممکن است شامل زنگ، آژیر، فلاشرها و یا ترکیبی از اینها باشد. معمولا در سیستم های اعلام حریق دو منبع تغذیه مورد نیاز است، که شامل منبع تغذیه اصلی و همچنین منبع تغذیه پشتیبان یا کمکی است.
برای بهره برداران از این سیستم ها مهم است که قبل از طراحی یا خریداری سیستم اعلام حریق، یک ارزیابی دقیق از نیاز انجام شود، تا مناسب ترین سیستم انتحاب گردد.

سیستم اعلام حریق هوشمند
سیستم اعلام حریق چیست
سیستم اعلام حریق خانگی
آموزش نصب سیستم اعلام حریق pdf
اعلام حریق سنس
نقشه خوانی اعلام حریق
مقاله سیستم اعلام حریق
اعلام حریق تسلا

اعلام و اطفای حریق

01 solution

01 product

01 atashneshani

01 catalog

آوند انرژی